Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane prace! Każda miała swoje walory, jednak trzeba było uczynić wybór. Przede wszystkim braliśmy pod uwagę zgodność z tematem, kompozycję, sugestywność i oryginalność wypowiedzi, formę i umiejętność przekazu, poziom znajomości języka polskiego.
Temat konkursu “ Nadzieja bez granic” jest wielowymiarowy. Bynajmniej nie tak łatwy, ale może właśnie dlatego tym ciekawszy. Część prac nawiązywała do dotkliwych wydarzeń w Europie i na świecie, część pozostawała w innym kręgu myśli, doznań, wzruszeń. Doceniamy Waszą wrażliwość, umiejętność obserwacji, wsłuchanie się w siebie, wyciąganie wniosków.
Gratulujemy nagrodzonym uczestnikom, a wszystkim życzymy dalszych, udanych przygód literackich.
Komisja redakcyjna w składzie: Danuta Światek, Marta Kustek, Irena Biały przyznała następujące miejsca:
Nagroda Główna:
Sofia Di Ascenzi za wiersz “ Nadzieja”, 13 lat, Włochy.
Wyróżnienia:
Dominika Cywińska za wiersze “ Moja nadzieja” i “Nadzieja”, 12 lat, Stany Zjednoczone
Anna Feduń za wiersz “ Najlepsza z dam”, 14 lat, Polska
Michaela Doong za wiersz “Nadzieja bez granic”, 15 lat, Stany Zjednoczone
Klaudia Skorek za prozę (Gabriel Congionti, Karol Wicijowski, Aurora Hełmecka) “Nadzieja w czterech odsłonach”, 16 lat, Włochy.
Nagroda specjalna w kategorii powyżej 19 lat:
Anna Kozłowska – Pajda za tekst “Nadzieje”, Stany Zjednoczone.
***
Sofię Di Ascenzi wyróżnia bogactwo uczuć i oryginalna wyobraźnia literacka. Praca jest też bardzo spójna kompozycyjnie, choć niejednolita. Niemal niezauważalnie przenosimy sie z mroku, poprzez coraz wiekszą jasność, w kierunku wolności i nadziei. To, o czym napisała Sofia, odczuwa wielu z nas, ale nie każdy potrafi tak wyrazić. I nie są to tylko umiejętności “warsztatowe’’, rzadko spotykane w tym wieku, tylko o wiele wiecej.
Wiersze Anny Feduń, Michaeli Doong i Dominiki Cywińskiej są różnorodne. Dominika pisze lekko, radośnie i bardzo wyraźnie wypowiada, co jest dla niej w życiu najważniejsze. Anna zastanawia się, jak określić nadzieję. Nadaje jej ciekawą nazwę. Michaela zauważa, że nadzieja nie dyskryminuje, nie ma dla niej znaczenia rasa, płeć. Czyni nas odpornymi na trudne sytuacje życiowe.
“Nadzieja w czterech odsłonach” to refleksje i przemyślenia czworga nastolatków z Rzymu – Klaudii Skorek, Gabriela Congionti, Karola Wicijowskiego, Aurory Hełmeckiej. Wyraźnie widoczne jest różne podejście do tematu tych młodych ludzi, różny sposób myślenia, sposób pisania. Ale we wszystkich wypowiedziach wyczuwa się prawdziwe przejęcie zagadnieniem. Gdyby to miał być głos pokolenia, to można by być spokojnym o tę młodzież i o losy świata.
Praca Anny Kozłowskiej – Pajdy to ciekawe przemieszanie stylów. Bardzo interesujaca narracja. Z jednej strony zwrot w kierunku rzewnej pieśni ludowej, a z drugiej świadome, kunsztowne zestawianie środków wyrazu artystycznego. Także zestawianie słów z podobnie brzmiącymi głoskami, uważanymi w języku polskim za trudne. To wszystko wprowadza do tekstu swoisty dysonans, który dodatkowo zastanawia. Pikanterii dodają rzadko już dzisiaj używane słowa, np “ atoli”. W pracy jest kilka wątków. Na pewno warto zwrócić uwagę na ostatnie zdanie. Ono wiele wyjaśnia.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za trud, włożony w napisanie prac. Możecie być z siebie dumni!
Redakcja pozwoliła sobie na drobne poprawki w przypadku niektórych wierszy, tekstów. Jednak prace były oceniane w wersji oryginalnej.
Nagrody i dyplomy wyślemy pocztą w ciągu najbliższych trzech tygodni.
Dziękujemy za udział w konkursie!
.
Redakcja Dobra Szkoła Nowy Jork