Dwujęzyczni są podwójnie fantastyczni!
Polonijny Dzień Dwujęzyczności, który narodził się pięć lat temu z inicjatywy Fundacji Dobra Polska Szkoła w Nowym Jorku, przypomina o tym polonijnym uczniom na całym świecie.
W szkole im. K. Pułaskiego w South Hackensack, NJ, uczniowie klas od 5 do maturalnej, fantastycznie odpowiadali na konkursowe pytania, przygotowane przez gości z okazji świętowania dwujęzyczności.
Profesor języka polskiego, Chris Caes z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, przygotował ze swoimi studentami konkurs geograficzny. Jego studenci Edgar Esparza, Rebecca Galpern, Kamil Gąska i Patricia Jastrzębska-Perfect zadawali pytania, przy których wykazali się dobrą znajomością języka polskiego. Wszyscy studenci jednak zgodnie podkreślali, że nauka polskiego nie jest prosta, bo są przypadki! Praktyka czyni mistrza, a zatem świętowanie w South Hackensack zapewne przyczyni się do oswojenia z polskim językiem.
W czasie Polonijnego Dnia Dwujęzyczności pojawił się też król Jan III Sobieski, w którego postać wcielił się uczeń 7 klasy, Damian Halat. Król czytał list do ukochanej żony, królowej Marysieńki (Nicole Molczyk), gdy cała sala zamieniła się w słuch:
„Takimi się twoja śliczność, moja złota panna, wbiła w głowę, że zarzeć oczu nie mogłem nocy.
Pan Bóg widzi, że sam nie wiem, jeśli tę nieobecność znieść będzie można.
Dziś o jedzeniu, ani o spaniu i pomyśleć niepodobna…”
Nastał moment spotkania z językiem polskim sprzed prawie 400 lat i krótka lekcja o wielkiej, królewskiej miłości.
Wręczenie nagród uczniom szkoły za udział w konkursie poetyckim: Evie Kania, Karolinie Socha i Julii Zoladkiewicz, a także za filmy video Ambasadorów Dwujęzyczności: Malinie Oniszczuk i Nicholasowi Iwaszko, przypieczętowało uznanie dla młodych Polonusów za ich pracę nad językiem polskim. Warto również odnotować słowa Marii Marchwińskiej-Paździor, prezesa Centralii Polskich Szkół Dokształcających na stan New Jersey i Pensylwanię, że dwujęzyczność jest wielkim skarbem.
Drugi konkurs także wzbudził emocje u uczniów. Irena Biały, propagatorka polskiej poezji w USA, przygotowała konkurs wiedzy o Adamie Mickiewiczu.
Pomysł zrodził się podczas zwiedzania wystaw w Muzeum Literatury w im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Placówka posiada bardzo ciekawe pamiątki po poecie, a jedną z nich jest autograf karty “Pana Tadeusza”. Dzieje tego rękopisu, fragmenty życia, twórczości Mickiewicza, a także specyfika pracy muzeum, były tematem konkursu. Uczniowie świetnie sobie poradzili z odpowiedziami na niełatwe pytania (wieszcz na pewno byłby zadowolony)! Nagrody dla zwycięzców zostały wybrane i wysłane przez kustosza z Muzeum Literatury w Warszawie, Małgorzatę Górzyńską, której bardzo dziękujemy. Dobra współpraca zawsze daje pozytywne efekty.
W klasach młodszych zajęcia plastyczne prowadziła artystka Majka Nowak, czytano również książkę dwujęzyczną „His Secret Power” Anny Nassif z Australii. Uspokajająco działała muzyka i śpiew Małgorzaty Julii Maj, artystki i poliglotki z Holandii. Jak co roku fantastycznego koguta-dekorację wyczarowała z papieru Ewa Guściora. Pyszne polskie jedzenie sponsorował Sklep Bratek w Garfield.
Polonijny Dzień Dwujęzyczności dostał też pierwszą maskotkę – koguta ręcznie wykonanego przez Beatę Rzucidło, nauczycielkę szkoły. Kogut zostaje w szkole i będzie kibicować dzieciom w nauce polskiego do przyszłego roku!
.
Danuta Świątek
Irena Biały
Zdjęcia: K. Pienkawa, A. Biały, archiwum szkoły
.