Dnia 19 października 2019 r. Polska Szkoła w Mahopac już po raz drugi świętowała Polonijny Dzień Dwujęzyczności. W tym dniu nauczyciele i rodzice przygotowali dla uczniów wiele atrakcji. Głównym punktem programu było spotkanie ze znanym wśród Polonii pianistą, absolwentem Juilliard School, właścicielem szkoły Northern Westchester Music School, a także pilotem American Airlines – Jackiem Zganiaczem. Pan Jacek opowiedział uczniom, nauczycielom i licznie przybyłym na spotkanie rodzicom, co spowodowało, że postanowił zostać pilotem i jaka była jego droga do realizacji marzenia, którym było latanie. Ile godzin trwał jego najdłuższy lot, jaką szkołę trzeba skończyć, żeby zostać pilotem i czy zdarzyło mu się awaryjne lądowanie? To tylko kilka z wielu pytań, na które wyczerpująco odpowiedział gość.
W dalszej części dnia, klasa szósta i ósma rozwiązywały quiz, dzięki któremu mogły stworzyć kod QR i odczytać hasło z rozsypanki wyrazowej. Klasy czwarta i piąta przekonały się, że praca tłumacza nie jest prosta, ale bardzo inspirująca i kreatywna. Uczniowie tych klas tłumaczyli fragmenty „Przygód Tomka Sawyera” z języka polskiego na angielski i porównywali swoje teksty z oryginałem, dochodząc do wniosku, że zdania można tłumaczyć na wiele różnych sposobów. Tłumaczami także były klasy starsze, które dokonały przekładu tekstu popularnej piosenki Panic! At The Disco pt.: „High Hopes” i wspólnie ją zaśpiewały.
.
.
Rozśpiewane klasy początkowe wykonały piosenkę „Panie Janie” po polsku, po angielsku i po francusku, a zerówka uczyła się polskiej wersji piosenki „Head, Shoulders, Knees and Toes” – „Głowa, ramiona, kolana, pięty”. Klasy młodsze rozmawiały na temat polskich i amerykańskich symboli narodowych oraz układały puzzle z godłami obu państw. Klasa druga zagrała w pracowni komputerowej w popularną grę Kahoot, odpowiadając na pytania dotyczące Polski i Stanów Zjednoczonych.
.
.
.
Kolejnym punktem programu było czytanie fragmentów „Kubusia Puchatka” A.A. Milne oraz „Kurczę bladę” Wandy Chotomskiej w dwóch językach. Do czytania po polsku zaproszona została mama ucznia klasy trzeciej, pani Krystyna Coyle, a wersję angielską odczytała nauczycielka zerówki, absolwentka naszej szkoły, pani Ciri Shedletsky.
.
.
.
Na uwagę zasługuje zadanie domowe, które specjalnie na Dzień Dwujęzyczności wykonali uczniowie klasy szóstej i ósmej. Przygotowali na swoich telefonach krótkie filmy, w których poprosili swoich przyjaciół oraz znajomych o wymówienie trudnych polskich wyrazów i zwrotów. Dopełnieniem dnia była pełna emocji rozgrywka klasy czwartej i piątej. Uczniowie tych klas zagrali w grę planszową „Kocham Polskę”, która w przyjazny sposób, bo poprzez zabawę, uczy wartościowej wiedzy o Polsce, jej historii, tradycji, bohaterach, ważnych wydarzeniach i miejscach. Z kolei klasa trzecia grała w „Grzybobranie” której celem, oprócz zdobycia jak najwięcej grzybów, była nauka ich nazw w obu językach. Ten dzień zakończyła mądra i pouczająca rozrywka.
.
Marta Brzostek
Zdjęcia: Archiwum Polskiej Szkoły w Mahopac, NJ
.