Nasz szkolny, drugi Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Polskiej Szkole im. Jana Pawła II w East Stroudsburg, PA upłynął pod haslem spotkań z polonijnymi osobowościami. Chcieliśmy w ten sposób pokazać naszym uczniom i rodzicom, że znani, cenieni i pełni pasji ludzie żyja wokół nas. Są to rodacy, którym udaje sie realizować swoje marzenia. Osoby te mówią nie tylko po angielsku, ale przede wszystkim po polsku. Nigdy nie zapomnieli skąd pochodzą i gdzie urodzili się ich rodzice. Możliwość władania językiem swoich przodków to wielka zaleta.
W pierwszej części naszego Polonijnego Dnia Dwujęzycznosci byli:
1. Jerzy Majcherczyk – podróżnik i odkrywca, przede wszystkim najgłępszego Kanionu Colka w Peru.Opowiadał bardzo ciekawie naszym uczniom, rodzicom i nauczycielom o swoich przygodach i podróżach, prezentując przy tym eksponaty z wypraw. Była to doskonała lekcja historii i geografii dla przyszłych odkrywców.
2. Ewa Zawierucha – milośniczka koni,wlaścicielka ośrodka jeździeckiego Woodlands stable. Ogrom radości i małym i dużym sprawiła nam pani Ewa wraz ze swoim mężem, przywożąc do nas czworonożnego przyjaciela „Peanut”. Dowiedzieliśmy się ciekawych informacji o tym, jak dbać o konie, jak się nimi zajmować i jak bezpiecznie na nich jeździć. Większość dzieci miała nie lada atrakcję przejażdżki konnej po parkingu szkolnym
3. Angelica Byra – wschodzący talent muzyczny, nasza była uczennica, a teraz nauczyciel gry na pianinie i skrzypcach, talent rodzi talent… Wystąpiła ze swoimi i naszymi uczniami, a także zagrała przejmujący utwór z dedykacją dla wszystkich nauczycieli, z okazji ich święta.
4. Jacek Robieniek – nasz szkolny tata i fotograf, zaprezentował plakat ze swoimi zdjęciami, a także robił zdjęcia nam wszystkim.
Jak pięknie powiedział pan Jerzy Majcherczyk ” …rzucam ziarno…pośród Was…”. Takie ziarna rzucili wszyscy nasi goście. Mamy nadzieje, że wykiełkują z nich i narodzą sie wielkie pasje, dzięki którym i mali, i duzi, bedą mogli realizować się w swoim życiu.
Druga część Dnia Dwujęzycznosci należala do uczniów i ich rodziców. Tutaj pokazaliśmy, że kultywowanie tradycji jest czymś pięknym i bardzo ważnym. Nie możemy zapominać skąd pochodzimy oraz jakie są nasze korzenie. Dwie rodziny zaprezentowaly muzykę i tańce goralskie. Rodzice udowodnili w ten sposób, że można, a nawet trzeba zaszczepiać w naszych dzieciach szacunek do tradycji. W tej części nasze dzieci, od najmłodszych do najstarszych, śpiewały również piosenki w języku angielskim i w języku polskim. Były to utwory bardzo popularne, dzięciece jak If You happy ( kl II ), Old Mac Donald oraz typowo narodowe (Rota czy Amazing Grace ).
Uczniowie dwóch klas wykonali wraz ze swoimi rodzicami hymn Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Dzieci były szczęśliwe, że rodzice znaleźli czas i mieli ochotę wspólnie z nimi być tego dnia w szkole i razem występować. A rodzice udowodnili, że polskie łamańce językowe są do opanowania. To była rownież wspaniała lekcja wychowawcza. Jedna z klas przedstawiła nam także ciekawostki z języka angielskiego i polskiego.
Niezwykle budujący był występ klasy licealnej. Młodzież z perspektywy wielu lat nauki języka polskiego i w domu i w szkole odpowiadała na pytanie „Czy warto uczyć się języka polskiego?”
Młodzież to już wie.
Wszyscy wiemy, że WARTO !
Tekst: Beata Podobinska i Hanna Czuma,
Zdjecia: Jacek Robieniek