W sobotę 19 – go października odbyły się w naszej Szkole Polskiej im. Jana Pawła II w East Stroudsburg, obchody V Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. W tym roku uroczystości składały się z dwóch części: pierwszej przygotowanej przez uczniów oraz drugiej zatytułowanej „Sport to zdrowie”, której bohaterami byli zaproszeni Polacy, mieszkający w Stanach Zjednoczonych pasjonaci sportu.
.
.
.
W trakcie pierwszej części przygotowanej przez uczniów mieliśmy okazję wysłuchać hymnu dwujęzyczności „Trzy słowa” zaśpiewanego przez Monikę Chibowską i klasę 5.
Następnie zabawne skecze „Ponglish” zaprezentowały klasy 9 i 10. Klasa 7a pięknie wyrecytowała wiersz Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”.
.
.
.
Nie zabrakło również życzeń oraz słodkiej niespodzianki dla nauczycieli z okazji ich święta. ,,Sto lat” odśpiewał zespół „Podhalanie z Poconos” pod kierunkiem pani Angeliki Bienias Mazur.
.
.
.
.
Piosenkę „Mrugaj, mrugaj gwiazdko ma – Twinkle, twinkle little star” w wersji dwujęzycznej przedstawili najmłodsi nasi uczniowie z przedszkola oraz klasy zerowej.
.
.
Klasa 7b zapoznała nas z odkryciami polskich naukowców i wynalazców dzięki prezentacji „Polak potrafi”. Klasa 7b nie tylko własnoręcznie wykonała plakaty prezentujące polskich wynalazców, ale również zaprezentowała wiele ciekawych eksponatów. Niemałe zdziwienia wywołał wśród uczniów fakt, że wiele przedmiotów codziennego użytku takich jak np.: fotelik samochodowy, zegar elektryczny, krótkofalówka, czy też kamizelka kuloodporna zawdzięczamy właśnie geniuszowi Polaków.
.
.
Dzień Dwujęzyczności był idealną okazją do podsumowania międzynarodowego konkursu organizowanego przez Forum Polskich Szkół w Holandii pt.: „Polska w obiektywie dziecka polonijnego”. Jesteśmy niezmiernie dumni z faktu, że już po raz 3 laureatem internautów został uczeń naszej szkoły, w tym roku był to Michał Bienias. W gronie 10 laureatów konkursu, wytypowanych przez specjalną komisję znalazło się dwoje naszych uczniów Marta Czuma oraz Michał Bienias.
Podczas pierwszej części obchodów przedstawiony został również projekt edukacyjny „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” realizowany w naszej szkole w klasach 1-3. Program projektu opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem.
W trakcie drugiej części Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, swoje sportowe pasje zaprezentowali zaproszeni goście Rafał Raczyński, Paweł Myśliwiec i Edward Piórkowski.
Pan Rafał Raczyński, pasjonat i uczestnik walk rycerskich, walczący w Lidze Armored Combat League Worldwide, reprezentant drużyny Philadelphia Rhinos, zaprezentował się w pełnej zbroi rycerskiej i zaprezentował uczniom sztukę walk rycerskich. Uczniowie mieli okazję nie tylko przymierzyć rycerski hełm, ale również „powywijać” prawdziwym rycerskim mieczem.
.
.
Kolejnym z gości był Paweł Myśliwiec, maratończyk, sportowiec, prezes stowarzyszenia Polish-American Sports Accociation w NJ. Biegacz oraz kajakarz, zaprezentował nam nie tylko ekwipunek potrzebny do uprawiania kajakarstwa, ale również udzielił wielu cennych rad dotyczących uprawiania tego sportu. Pana Pawła z zainteresowaniem słuchali zarówno młodsi jak i starsi słuchacze.
.
.
.
Ostatnim z zaproszonych gości był maratończyk, triatlonista, Ironman, Edward Piórkowski. Z ogromną pasja opowiadał o tym, jak zaczęła się jego przygoda z zawodami Ironman oraz o samym udziale w tych zawodach. Dzięki niemu uczniowie dowiedzieli się mnóstwa ciekawych informacji na temat niezbędnego sprzętu, kondycji fizycznej i psychicznej niezbędnej do ukończenia tego światowej klasy wyścigu.
.
.
Na tych inspirujących prezentacjach nie zakończyły się nasze obchody Dnia Dwujęzyczności. Kontynuowaliśmy zabawę w niedzielę podczas przedstawienia zaprezentowanego gościnnie przez aktorów Teatru Czwarte Miasto w Gdyni „Książe Papusz i jego przyjaciele”. Przedstawienie podobało się zarówno uczniom jak i rodzicom. Cóż za wspaniały przykład nauki przez zabawę. Nasi uczniowie z pewnością zapamiętają ten Dzień Dwujęzyczności na bardzo długo.
.
.
Tekst: Alicja Pankowska
Zdjęcia: archiwum szkoły