Kevin i Ryan Wesołowski – uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Zbigniewa Herberta w Copiague na Long Island w stanie Nowy Jork. Bracia o najmłodszych lat biorą udział w koncertach, recytacjach, jasełkach, i innych wydarzeniach organizowanych w polonijnym środowisku na Long Island. Tylko w tym roku chłopcy brali udział w Konkursie „Być Polakiem”, olimpiadzie matematycznej „Math Kangaroo”, Festiwalu Szkół Polonijnych, Ogólnopolskim Festiwalu Szkół Herbertowskich w kategorii fotograficznej, konkursie „Bo lubię Język Polski”, Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej.
Kevin jest uczniem, który robi zawsze wspaniałe wrażenie na nauczycielach nie tylko swoją inteligencją, sprytem i polotem, ale również swoim zaangażowaniem w życie naszej szkoły. Kevin obsadzany był często w głównych rolach w szkolnych przedstawieniach m.in. ze względu na płynność języka polskiego, dobrą dykcję i poważne podejście do swoich obowiązków.
Ryan jest bardzo zdolnym uczniem, sumiennym i pracowitym, zdobywa wysokie oceny, a nauczyciele chwalą jego wysoką kulturę osobistą i dobre maniery. Zawsze bardzo chętny do pomocy. Ryan, wraz ze swoim bratem Kevinem, są przykładem tego, że można świetnie opanować dwa języki i włączać się w akcje propagujące ich znajomość.
Dorota Szczech, dyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Zbigniewa Herberta w Copiague
Jako Ambasador Dwujęzyczności chciałbym zaproponować młodszym uczniom mojej szkoły lekcję na temat 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym przygotowałem prezentację multimedialną pt. „Drogi do niepodległości”. Na podstawie prezentacji opowiem moim kolegom i koleżankom o tym, jakimi sposobami Polacy walczyli o niepodległość. Przygotuję też krzyżówkę, dzięki której będziemy mogli zapamiętać i powtórzyć ważne fakty historyczne. Prezentację multimedialną zaprezentuję również podczas uroczystości pod hasłem „Nie ma radości bez niepodległości”, która odbędzie się 4 listopada 2018 roku w Polskim Domu Narodowym w Glen Cove.
Kevin
Mój pomysł na promowanie dwujęzyczności to zaproszenie ciekawych osób do naszej szkoły lub zorganizowanie z nimi spotkania poza lekcjami. Z okazji 100-lecia niepodległości Polski możemy zaprosić historyka, który opowie nam jakieś ciekawostki o bohaterach, którzy walczyli o niepodległość. W związku z tym chcę zaproponować również przygotowanie wystawy w szkole na temat: „Ojcowie niepodległości”. Prace uczniów wywiesimy na korytarzu szkolnym i uczniowie będą mogli je oglądać podczas lekcji i przerw.
Ryan