Karolina (13 lat) i Katarzyna (11 lat) Hanulewicz od najmłodszych lat są bardzo silnie związane z lokalnym środowiskiem polonijnym i z ochotą uczestniczą w różnego rodzaju wydarzeniach krzewiących polski język, polskie tradycje i kulturę. Uczęszczają do Akademii Języka Polskiego im. Jana Pawła II w South Amboy, NJ, i dumnie reprezentują ją na corocznych festiwalach polonijnych szkół dokształcających. Biorą udział w tradycyjnych polskich przedstawieniach takich jak jasełka parafialne, a także organizowanych przez polską szkołę lub inne polonijne organizacje. Od 2014 r. corocznie występują na Festiwalu Kultury Dziedzictwa Polskiego, zarówno jako członkowie chóru oraz indywidualnie, biorą udział w polskich konkursach piosenki. Od 2011 r. należą do polskiego chóru dziecięcego „Totus Tuus” przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w South Amboy, NJ, z którym występują na comiesięcznej polskiej mszy dziecięcej, różnego rodzaju uroczystościach parafialnych jak również organizują koncerty kolęd.
W kwietniu 2018r. Katarzyna wystąpiła w koncercie Fundacji Jana Pawła II w Nowym Jorku z okazji stulecia odzyskania niepodległości, gdzie zaprezentowała piosenkę Zdzisławy Sośnickiej pt. „Dom, który mam”, a w czerwcu Karolina i Katarzyna zaśpiewały pieśni patriotyczne na koncercie „Mistrz i uczeń” Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.
Karolinę uczyłam w klasie 3 i 7. Ciekawe doświadczenie, bo wydawało mi się, że miałam do czyniena z jakby dwiema różnymi dziewczynkami. W klasie 3 – Kasi było „wszędzie pełno”. Chodziła po klasie, albo sobie pod nosem coś śpiewała. Miała niesamowitą podzielność uwagi. Zawsze wiedziała co robimy, o czym mówimy. Pięknie czytała, recytowała i śpiewała. W klasie 7- Karolina to już spokojna, poważna dziewczyna. Zawsze przygotowana. Na lekcjach wyróżniała się wiedzą, inteligencją, jej prezentacje były przygotowane perfekcyjnie. Bardzo chętnie uczestniczyła w konkursach recytatorskich, muzycznych. Pomimo licznych obowiązków, zawsze chętna była do reprezentowania szkoły w różnego rodzaju uroczystościach.
Maria Paździor-Marchwiński, była nauczycielka dziewczynek
9-go września 2018 obie dziewczynki wystąpiły w uroczystościach upamiętniających wybuch drugiej wojny światowej, zbrodnię katyńską oraz atak na WTC 11 września, które miały miejsce przy pomniku Katyńskim w Jersey City, NJ. W 2015 r. Karolina brała udział w konkursie „Młodzi o Polsce” i otrzymała wyróżnienie za pracę o „Podkarpackich Prządkach”. W 2016 r Karolina wzięla udział w projekcie „Cała Polonia czyta dzieciom”, czytając bajki Brzechwy na spotkaniu z Andrzejem Młynarczykiem.
Kasia i Karolina dostały wyróżnienie Ambasadora RP w Waszyngtonie za wysokie wyniki w nauce w polonijnej szkole. Mają 9-letniego brata, Jakuba, który też udziela się w polonijnym środowisku.
Pasją moich dzieci jest taekwando, uczęszczają na treningi prawie codziennie i często manifestują swoją polskość na zajęciach. Uczą trenera i swoich amerykańskich kolegów polskich zwrotów i niektóre z nich jak: pospiesz się, czy szybciej – weszły na stałe do języka zajęć. Czasami dziewczyny prowadzą po polsku zajęcia w klasie leadership. Dziewczynki uwielbiają śpiewać polskie piosenki i bardzo chętnie zgłaszają się do występów w obu szkołach polskiej i amerykańskiej. Kasia zawsze podkreśla, że lubi śpiewać polskie piosenki i rozmawiać po polsku z koleżankami oraz uczyć się historii Polski. Często żartuje, że język polski pozwala jej na sekrety z polski koleżankami w amerykańskiej szkole.
Edyta Hanulewicz, mama
Kasia, młodsza siostra Karoliny, jest wesołą, rozśpiewaną dziewczynką. Uczyłam ją w klasie 3 i, tak jak siostra, pięknie mówi po polsku, czyta, no i śpiewa. Pamiętam, kiedyś po lekcjach tak sobie rozmawiałyśmy, i Kasia powiedziała: „Pani Maria, ja to będę kiedyś sławna, wszyscy chcą, żebym śpiewała, a ja to bardzo lubię.” Odpowiedziałam, oczywiście Kasiu, i ja też Ciebie poproszę, abyś zaśpiewała na ślubie mojej córki. No i Kasia zaśpiewała. Będąc w klasie 5, Kasia przychodziła w soboty, aby pomagać mi w klasie 3. Była super asystenetem. Dzieci ją uwielbiały pomimo tego, że była bardzo wymagająca wobec nich. Nie pozwoliła nawet na przerwie rozmawiać w języku angielskim. Kasia bardzo łatwo nawiązuje kontakty z rówieśnikami. Nie brakuje jej wiary we własne siły i możliwości. Ma mnóstwo pomysłów.
Maria Paździor-Marchwiński
W tym roku obie siostry wezmą udział w „Urodzinach Biało-Czerwonej” – spektaklu z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, NJ.
Język polski był moim pierwszym językiem i mimo, że urodziłam się w Ameryce, czuję się Polką. Rozmawiam w tym języku z moimi rówieśnikami w szkole amerykańskiej kiedykolwiek tylko nadarzy się okazja. Trzy lata temu jednym z moich projektów szkolnych była biografia sławnej osoby. Wybrałam Marię Skłodowską. Napisałam jej biografię oraz przygotowałam prezentację postaci, którą przedstawiałam później na zajęciach. Również w ubiegłym roku przygotowałam na temat Marii Skłodowskiej, pokazując ważne wydarzenia z życia uczonej i jej osiągnięcia naukowe, dumnie podkreślając, że ta wielka osoba była Polką!
Karolina