Nadzieja pozwala człowiekowi bez względu na wiek przejść przez najtrudniejsze chwile w życiu. Nadzieja to wiara w lepsze jutro. Wiąże się z ufnością w sprzyjający los.
Nadzieja jest szczególnie ważna w obecnych czasach wojen, strzelanin w szkołach, w rozwiązywaniu problemów rodzinnych, czy też w wyborze zawodu. W każdym aspekcie życia. Dotyczy uczuć i pragnień.
Napiszcie, w jakich sytuacjach nadzieja pomaga lub pomagała Wam na co dzień? A może czasem przenosiła Was w inny świat, pełen wyobraźni? Czy dzięki niej można wykreować nową rzeczywistość? Jakie są wasze refleksje na temat nadziei? Czy jest Wam bliska? Czy nigdy Was nie zawiodła?
Zapraszamy do nadsyłania prac w trzech kategoriach: wiersza, krótkiej prozy i prozy poetyckiej.
Dwa lata temu wprowadziliśmy do naszego konkursu nową kategorię – prozę poetycką. To było wyzwanie i bardzo dobry pomysł. W tegorocznym konkursie również utrzymujemy tę kategorię i prosimy o zachowanie kilku zasad: fabularnego układu zdarzeń, wykorzystanie środków wyrazu artystycznego, stworzenie lirycznego (lub) refleksyjnego nastroju. Ponadto: proza poetycka nie wymaga układu wersyfikacyjnego, czyli nie trzeba „pisać wierszem”. Ale można zwrócić uwagę na rytmiczność. Poza tym – zaufajcie swojej intuicji literackiej. Spróbujcie trochę poeksperymentować.
Konkurs jest przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych na całym świecie.
Regulamin:
Konkurs jest skierowany do odbiorców w trzech grupach wiekowych:
I kategoria: w wieku od 11-14 lat
II kategoria: w wieku od 15-18 lat
III kategoria: w wieku od 19 lat wzwyż.
A. Prace należy przysyłać w języku polskim, podając swoje imię, nazwisko, wiek, adres e-mail i kraj zamieszkania.
B. Prace nie powinny przekroczyć jednej, najwyżej półtorej strony wydruku komputerowego. W przypadku wierszy prosimy o przysłanie co najmniej dwóch. Prace należy przesyłać w załącznikach, w wersji Word.
C. Prace przysyłane na konkurs nie mogą być nigdzie wcześniej czytane czy publikowane, również w mediach społecznościowych.
D. Zasada niepublikowania prac dotyczy też czasu między ostatnim dniem przyjmowania ich na konkurs, a ogłoszeniem wyników.
E. Nie wolno kopiować cudzych prac, podając je za swoje, czyli robić plagiatu.
F. Niezastosowanie się do podpunktów C, D, E oznacza dyskwalifikację pracy.
Najlepsze utwory będą opublikowane podczas VIII Polonijnego Dnia Dwujęzyczności na portalach:
oraz w mediach społecznościowych.
Przewidziane są też atrakcyjne nagrody książkowe.
TERMIN nadsyłania prac jest do 8 października 2022 na adres redakcji:
redakcja@dobraszkolanowyjork.com
Zapraszamy! 🙂