Jak co roku, serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie talentów literackich. Tym razem z okazji jubileuszowego, Dziesiątego Polonijnego Dnia Dwujęzyczności! W tym roku chcemy się skupić na zmysłach, które przywołują nam skojarzenia związane z Polską.
Barwy, smaki i zapachy, są podane jedynie przykładowo, można do nich dołączyć jeszcze inne elementy, jak muzykę, śpiew czy ruch, obrazy, które przychodzą do nas na myśl o Polsce. Przymykamy oczy i widzimy siebie wsród chabrów, maków, na pachnącej łące Podkarpacia, Kujaw lub wśród mazowieckich wierzb, w uszach dźwięczy nam muzyka Chopina. Albo jesteśmy na Mazurach, gdzie woda jest czysta a trawa zielona. Patrzymy na barwy i odcienie jezior. Lub jesteśmy w domu kuzynów i zrywamy w ogrodzie czerwone porzeczki. Lub jedziemy do Warszawy i w Zamku Królewskim oglądamy kolekcję obrazów, lub w Krakowie wspinamy się w pochmurny dzień na Wawel. Otaczają nas bliscy, słyszymy polski język, rozmowy w tym języku. Co wówczas czujemy? Co dzieje się w naszych emocjach, myślach?
Jednak Polska to nie tylko wspomnienia z pobytów lub z czasów, gdy tam mieszkaliśmy. W naszym konkursie mogą również brać udział osoby, które jeszcze tam nie były, ale mają polskie pochodzenie. Dziewczynka, do której przyjechała ciocia znad Bałtyku, a na jej ręce błyszczała bursztynowa bransoletka. Nastolatek, któremu z Polską zawsze kojarzy się zapach szarlotki babci. Studentka, do której każdego lata przyjeżdża kuzynka z Wrocławia z nowymi ksiażkami itp. Wszystko zależy od Waszej wrażliwości i chęci przekazania tego, co myślicie i czujecie. Możliwości jest wiele!
Regulamin:
Nasz konkurs jest skierowany do odbiorców w następujacych grupach wiekowych:
I grupa – wiek od 12 do 17 lat
II grupa – wiek od 18 lat wzwyż
A. Prosimy o nadesłanie jednego lub dwóch wierszy w języku polskim, podajac swoje imię, nazwisko, adres e-mail i kraj zamieszkania.
B. Forma i rodzaj wiersza/wierszy mogą być dowolne, jednak długość żadnego z nich nie powinna przekraczać 20 wersów.
C. Wiersze przysyłane na konkurs nie mogą być nigdzie wcześniej czytane lub publikowane, w tym w mediach społecznościowych. Zasada niepublikowania wierszy dotyczy też czasu pomiędzy ostatnim dniem przyjmowania ich na konkurs, a ogłoszeniem wyników.
D. Niedopuszczalny jest plagiat, czyli kopiowanie cudzych wierszy i podawanie ich za swoje.
E. Niezastosowanie się do punktów C i D spowoduje dyskwalifikację wiersza/wierszy.
F. Ostateczny termin nadsyłania prac to 14 października (poniedziałek) 2024r. na adres: redakcja@dobraszkolanowyjork.com
Najlepsze prace i wiersze będą opublikowane podczas X Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, 19-20 października, na portalach:
koncie FB
Przewidziane są również atrakcyjne nagrody książkowe.
Wyniki zostaną ogłoszone 19-20 października 2024 roku.
Serdecznie zapraszamy!
.
Redakcja portalu Dobra Szkoła Nowy Jork