Co się w przeciągu ostatniego roku zmieniło, co mogłoby mieć wpływ na to, jak będziemy obchodzić tegoroczne święto? Na pewno nie był to, i nadal nie jest, spokojny rok, patrząc na wydarzenia na światowej politycznej arenie. Po ciężkich doświadczeniach związanych z Covidem, przyszły kolejne, równie ciężkiego kalibru. Wielu z nas odczuwa lęk związany z bezpieczeństwem swoim lub bliskich zamieszkałych w różnych częściach świata. Miejmy nadzieję, że wkrótce, podobnie jak wcześniejsze problemy, również i te znajdą się poza nami.
Ostatni rok zaznaczył się również na obszarze Sztucznej Inteligencji (pl. SI, ang. AI: Artificial Intelligence). I choć o SI mówiło się już od lat, to dopiero pod koniec ubiegłego roku na dobre zaatakowała ona nasze pulpity, najpierw dzięki platformie ChatGPT, a z biegiem (niedługiego!) czasu również innych, podobnych jej wynalazków.
Spójrzmy na SI jako nowe narzędzie do nauki i wspierania nauki, bo jako społeczności skupionej wokół spraw edukacji, to zagadnienie dotyka nas bezpośrednio. To prawda, SI może stać się ogromnym przyjacielem szkoły. Uczniowi pomoże z pracą domową, a przed nauczycielami otworzy zupełnie nowe możliwości dostępu do krojonych dokładnie pod potrzeby danej chwili czy lekcji interakcji językowych, tworzenia na zawołanie wszelkiego rodzaju materiałów pomocniczych, także indywidualizowania i lepszego dopasowywania tych materiałów do potrzeb i umiejętności ucznia. Jest nadto w stanie monitorować postępy i reakcje ucznia podczas nauki, stąd niewykluczone, że tego typu feedback stanie się niedługo podstawą pracy każdej szkoły i nauczyciela. Doprowadzi to do gruntownych przemian w systemie.
A jednak … SI nie wyręczy naszych dzieci w tym, by się nauczyły, przyswoiły i opanowały. SI z nikogo nie uczyni osoby dwujęzycznej tylko dlatego, że będzie trwać przy nim w gotowości do asysty 24/7 mrugając z ekranu czy przemawiając ze słuchawek. Dwujęzyczne wychowanie pozostanie procesem dla dziecka i pracą dla nas, jego opiekunów i nauczycieli. Będzie od nas wymagało systematyczności, zaangażowania a przede wszystkich serca, wyczucia, instynktu, intuicji, empatii i zrozumienia, wszystkiego tego, czego maszyny nie posiadają.
Świętowanie Polonijnego Dnia Dwujęzyczności przybiera więc w tym świetle nowego znaczenia. Przypomina o niezbywalnym i jak na razie wciąż niezastąpionym „ludzkim” wymiarze nauki i rodzicielstwa, a także o spoczywającym na nas obowiązku ochrony naszych dzieci przed niepożądanymi skutkami technologicznej rewolucji. Tym potrzebniejsza staje się nasza „ludzka” współpraca i wymiana doświadczeń. Dwujęzyczna rodzino – dziś bardziej niż kiedykolwiek: wspierajmy się, nie dajmy się i trzymajmy się razem!
Planując tegoroczne obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności tradycyjnie zapraszamy wszystkich do dzielenia się z nami i resztą polonijnego świata Waszymi pomysłami na PDD 2023, a jednocześnie zachęcamy do odwiedzania strony www.polishbilingualday.com. Jak zawsze znajdziecie tam nowe, specjalnie przygotowane na ten rok grafiki, nowe łamigłówki i quizy tematyczne, oraz stale powiększające się archiwum wielu innych materiałów do wykorzystania podczas Waszych tegorocznych eventów.
Jak co roku przygotowaliśmy dwa Konkursy, których laureatów oraz ich prace poznamy już za tydzień! Jednym z nich był Konkurs filmowy Historie Rodzinne, w którym zapraszamy do podzielenia się z nami rodzinnymi przekazywanymi przez pokolenia historiami. Drugi to Konkurs Jednego Wiersza: „Patrząc w głąb siebie…”, zachęcający do wyrażania słowem swoich obserwacji i refleksji.
Zapraszamy do świętowania, do dobrej zabawy, do promowania naszego języka i wspaniałych tradycji w miejscach, w których mieszkacie. I oczywiście, jak co roku, nie zapomnijcie podzielić się z nami zdjęciami i nagraniami z Waszych wydarzeń! Będziemy je publikować na koncie Fb https://www.facebook.com/Polonijny-Dzień-Dwujęzyczności-Polish-Bilingual-Day-strona-oficjalna-111775130211868 na którym już teraz znajdziecie wszystkie aktualizacje na temat PDD 2023.
Zespół DSNY Foundation